BØRN MED SÆRLIGE BEHOV

Specialundervisning og anden specialpædagogisk bistand gives til elever, hvis udvikling kræver en særlig hensyntagen eller støtte, som ikke alene kan understøttes ved brug af undervisningsdifferentiering og holddannelse m.v. inden for rammen af den almindelige undervisning.

Til det formål har Mariagerfjord Kommune (MFK) oprettet en række specialundervisningstilbud med tilhørende Skolefritidsordning (SFO).

For at skabe helhed i elevens hverdag, er det arrangeret således, at ønskes et SFO tilbud til elever med særlige behov, skal specialklassens SFO tilbud anvendes.

Optagelse i et af MFK´s specialklassetilbud, sker gennem MFK´s Visitationsudvalg på grundlag af samtaler, observationer, beskrivelser og undersøgelser og gennem indstilling via PPR og skolelederen.

Specialklassetilbud i Mariagerfjord Kommune

MFK har en bred vifte af specialundervisningstilbud for elever med særlige behov. Efter konkret visitation tilbydes eleverne undervisning i et tilbud, der overordnet matcher den enkelte handicapgruppe, og undervisningen tilrettelægges så den enkelte elev kan udvikle sig mest hensigtsmæssigt personligt, socialt og fagligt. Det laves individuelle elev- undervisningsplaner på alle elever.

Mariagerfjord Kommunes specialundervisningstilbud

I-klasserne på Hadsund Skole og Bymarkskolen er undervisningstilbud for elever i Bh.kl. – 1. kl., hvor der stadig er usikkerhed om hvilken pædagogik / undervisning, der er den mest hensigtsmæssige for eleven. Der er således tale om en beskyttet skolestart med tilhørende udredning.  Hadsund Skoles hjemmeside,  Bymarkskolens hjemmeside.

K- klasserne ligger på Arden Skole, og er et specialundervisningstilbud for elever med autismespektrumsforstyrrelser. Eleverne kan undervises i dette tilbud fra Bh.kl. – 10.kl.  Arden Skoles hjemmeside.

ADHD/DAMP klasserne ligger på Rosendal Skolen. I ADHD/DAMP klasserækkerne kan eleverne få et undervisningstilbud fra Bh.kl. – 10. kl. hvis det skønnes nødvendigt. Rosendalskolens hjemmeside

TF-klasserne ligger på Astrup Skole, og er et undervisningstilbud for elever med svære Tilknytnings Forstyrrelser. Tilbuddet er et heldagstilbud, og eleverne kan gå i tilbuddet fra Bh. kl. – 10.kl. om nødvendigt. Astrup Skoles hjemmeside.

S-kasserne for elever med generelle indlæringsvanskeligheder ligger på Onsild Skole, Assens Skole og Astrup Skole. Eleverne i disse klasserækker kan om nødvendigt gennemføre hele deres skoletid fra Bh.kl. – 10.kl. i klasserækkerne. Onsild Skoles hjemmeside, Assens Skoles hjemmesideAstrup Skoles hjemmeside.

Sx-klasserne er for elever med svære generelle indlæringsvanskeligheder. Disse elever undervises på Assens Skole, når de er i alderen Bh.kl. -2.kl. Ældre elever undervises i dag i andre kommuner, men der arbejdes i øjeblikket på at oprette en specialskole for hele denne handicapgruppe i MFK.  Assens Skoles hjemmeside.

Sprog-læseklasserne ligger på Søndre Skole og Hadsund Skole. Disse klasserækker er for elever med massive sprog-læsevanskeligheder. Eleverne kan om nødvendigt gå i klasserækkerne hele deres skoleforløb.  Søndre Skoles hjemmeside,  Hadsund Skoles hjemmeside.

A-K-T tilbuddene i MFK er placeret på Nordre Skole og på specialskolen Kridthuset. Tilbuddet er for elever med massive Adfærds-Kontakt- og Trivsels vanskeligheder. Eleverne kan max. Gå i A-K-T klasse i 2-3 år, hvorefter de skal videre til et mere permanent undervisningstilbud. Nordre Skoles hjemmeside,  Kridthusets hjemmeside.

Modtageklasserne ligger på Arden Skole og Søndre Skole. Modtageklasserne modtager og underviser fremmedsprogede elever, der kommer til landet. Formålet er at give eleverne et grundlæggende kendskab til det danske sprog, således at de vil blive i stand til at modtage undervisning i den almindelige folkeskole. Opholdets varighed i modtageklasse er forskelligt fra elev til elev, men kan max. være af to års varighed.  Arden Skoles hjemmeside, Søndre Skoles hjemmeside.

Endelig har MFK et antal elever, som er enkeltintegreret i den almindelige folkeskole med et støttetimetal over 12 timer ugentligt. Dette skal ses som alternativ til specialklasserækkerne, og timerne tildeles den enkelte elev efter konkret visitation.

Sidst opdateret: 25-01-2011
Del siden på FacebookKommenter sidenFå denne side læst opPrint denne side

KONTAKT


Skolefagenheden
Fjordgade 5
9550 Mariager
Tlf: 97 11 32 02
raadhus@mariagerfjord.dk


Postadresse

Mariagerfjord Kommune

Nordre Kajgade 1

9500 Hobro 


Jens Ottesen

jeottmariagerfjord.dk

Tlf. 97 11 31 91