Gå til hovedindhold

Political Festival of Europe

Se hvad Kultur og Fritid har på programmet under Political Festival of Europe

Indhold

    Programmet

    Her kan du blive klogere på, hvad Kultur og Fritid tilbyder fredag d. 26. og lørdag d. 27. august på Political Festival of Europe i Mariager. Programmet vil blive tilgængeligt her i løbet af juli måned.

    Kultur og Fritid er at finde i alt tre steder i Mariager:

    • Kulturgrunden ved og omkring Biblioteket (Teglgade 6)
    • Området ved havnen (ved Mariager Saltcenter)
    • Sandstranden øst for havnen

    Fredag d. 26. august

    Kl.

    Aktivitet

    Varighed

    Kl. 09.00

    Det Lille Turnéteater
    GREV GRIS – teaterforestillinger for 4-9 årige.
    Vi får historien om Prins Knud og den lille gris, og om hvordan hoffolkene forsøger at tilpasse Gris til livet ved hoffet.
    Forestillingen handler bl.a. om at gå i skole, om at kunne læse, og om at vokse op og ikke mindst om at være venner. Forestillingen har også et dybere eksistentielt lag, der handler om at vedkende sig selv, og leve med sine ”sider”.

    35 min.

    Kl. 09.30

    Sang - "De små synger med bedste"

     

    Kl. 10.00

    Det Lille Turnéteater

    35 min.

    Kl. 10-20

    Skibet er ladet med rettigheder.
    Du skal med spillet ”Skibet er ladet med rettigheder” beslutte, hvad der skal være grundstenene i et nyt samfund. Forestil dig, at du sidder ombord på et skib på vej mod en ubeboet ø, hvor du skal starte et nyt samfund. Men turen er fyldt med farer, og undervejes må du tage dine behov op til overvejelse og beslutte, hvad der skal smides overbord. Hvad er vigtigst stemmeret, uddannelse eller måske noget helt tredje? Mød op på Mariager Bibliotek til en hyggelig stund og en god snak om demokrati og friheder. 

     

    Kl. 10-20

    Børnevalg
    Kom og deltag i Børnevalget. Hver gang der udskrives valg i Danmark afholder de danske folkebiblioteker Børnevalg. Børnevalget er et skridt på vejen til børnenes demokratiske dannelse, ved at give dem en smag af, hvad demokrati og afstemninger går ud på. Børnene kan selv gå til valg på børnebiblioteket og vælge deres favoritkandidat fra kendte og populære børnebøger. Når Political festival of Europe er overstået tæller vi sammen hvilken kandidat der har vundet dette mini børnevalg og offentliggøre resultatet.

     

    Kl. 10-20

    Flash dit yndlingsord
    Kom og lav perlearmbånd, hvor du kan skrive dit yndlingsord. Vi stiller perler, bogstavsperler og elastiksnor frem, så du kan lave dit eget armbånd med lige præcis dit yndlingsord. 

     

    Kl. 10-20

    Bogsalg
    Under Political Festival of Europe kan du komme og gøre et kup. Bibliotekaren har nemlig ryddet ud på hylderne for at få plads til nyt, og du kan derfor gøre et røverkøb blandt de kasserede materialer. Der er alt mellem himmel og jord - og helt sikkert også noget for dig.

     

    Kl. 10.30

    Klima Booktalk for mellemtrinnet
    En af temaerne for Political Festival of Europe er klima, og der udkommer en del børnebøger som om handler klima. Vi har samlet de 12 bedste klimabøger til mellemtrinnet, og dem vil vi gerne fortælle om.Så kom til en hyggelige booktalk og bliv inspireret af de gode bøger vi har med. 

    45 min.

    Kl. 11.00

    Bies Rytmekor - fællessang

     

    Kl. 11.30

    Klima Booktalk for mellemtrinnet

    45 min.

    Kl. 12.00

    Mariagerfjord Quizzen
    Hvor godt kender du Mariagerfjord? Du kan teste din viden, når Mariagerfjord Bibliotekerne udfordrer dig (og måske din nabo) om Mariagerfjord i den store ”Mariagerfjord Quiz”.

    30 min.

    Kl. 13.00

    Koncert med "Menzer og MFK All Stars"

    60 min.

    Kl. 13.00

    Klima Booktalk for mellemtrinnet

    45 min.

    Kl. 14.00

    opera, soloindslag og stort fællesnummer med klassisk faggruppe og elever

    60 min.

    Kl. 15.00

    Samtalesalon: Hvordan skaber vi et sikkert og trygt digitalt liv?
    Vores liv er i stigende grad rykket over i det digitale, hvilket gør os stadig mere udsatte i forhold til digital vold og digitale krænkelser. Derfor er det mere aktuelt end nogensinde at blive klædt på til at forstå og forebygge krænkende digital adfærd. Forhåbentlig bliver vi klogere på emnet, når Mariager Bibliotek sætter rammen for denne meget aktuelle debat med et panel bestående af Signe Aare fra StopChikane, Christian Mogensen fra Center for Digital Pædagogik samt byrådsmedlem Helle Qvist Toft.

    60 min.

    Kl. 15.00

    Udsmykning med gadekridt i samarbejde med billedkunstelever

    120 min. 

    Kl. 16.20

    Fællessang - fælles glæde. Kim Larsens greatest hits

    20 min.

    Kl. 16.30

    Gadeteater med dramaelever

    120 min.

    Kl. 19.15

    Lummer LitteraturBingo
    Er du vild med litteratur? Og vild med Bingo? Så kom og vær med, når vi blander de to ting i en gang litteraturbingo! Konceptet er enkelt. Vi trækker udvalgte bøger op af posen og læser højt fra disse, mens du spidser ørerne og lytter godt efter ordene på din bingoplade. Hvis de dukker op i det, der læses højt, er det bare om at markere dem.  

    45 min.

    Kl. 19.30

    Mariagerfjord Talentklasser

    30 min.

    Kl. Aktivitet
    Kl. 13-17 Vandaktiviteter
    Kl. 15.30 Workshop - Frirummet
    Kl. 18.00 fællesspisning
    Kl. Aktivitet
    Kl. 10.00 Show - All Access
    Kl. 10.30 Workshop - All Access
    Kl. 11.30 Workshop - All Access
    Kl. 12.00 Show - All Access
    Kl. 14.30 Workshop - All Access
    Kl. 15.00 Show - All Access

    Lørdag d. 27. august

    Kl.

    Aktivitet

    Varighed

    Kl. 09.30

    Lydbanko for børn
    Er du god til at lytte og hurtig til at spotte ting? Og måske vild med Banko? Så kom og vær med, når vi afholder LydBanko! Konceptet er enkelt. Du får en bankoplade med billeder på. Vores børnebibliotekar, Maria, læser højt fra en bog og undervejs i historien afspilles der lyde, som knytter sig til historien. Din opgave er at spidse ørerne og lytte godt efter, mens du holder øje med din bankoplade. Måske får du banko – hvem ved?!

    Lydbanko er et litterært bankospil, der kobler sprog, billeder og lyd. Konceptet er udviklet af projektgruppen bag ”Auditiv litteraturformidling for børn”, og historien og tegningerne er produceret af Cato Thau Jensen.

    30 min.

    Kl. 10.00

    Fra Verdensmål til hverdagsmål
    Kom og vær med, når Verdensmålsildsjælen, Pia Damsgaard, fortæller om FN’s 17 verdensmål for bæredygtig udvikling.

    Pia Damsgaard kommer ind på hvad FN’s 17 verdensmål indeholder og hvordan vi kan gøre disse emner til hverdagshandlinger. Samt sætte bæredygtighed ind i en sammenhæng, som gør ”Verdensmål til hverdagsmål”.  

    60 min.

    Kl. 10-12

    Kulturskolen ? Evt. garden marcherer?

    120 min.

    Kl. 10-20

    Skibet er ladet med rettigheder
    Du skal med spillet ”Skibet er ladet med rettigheder” beslutte, hvad der skal være grundstenene i et nyt samfund. Forestil dig, at du sidder ombord på et skib på vej mod en ubeboet ø, hvor du skal starte et nyt samfund. Men turen er fyldt med farer, og undervejes må du tage dine behov op til overvejelse og beslutte, hvad der skal smides overbord. Hvad er vigtigst stemmeret, uddannelse eller måske noget helt tredje? Mød op på Mariager Bibliotek til en hyggelig stund og en god snak om demokrati og friheder. 

     

    Kl. 10-20

    Børnevalg
    Kom og deltag i Børnevalget. Hver gang der udskrives valg i Danmark afholder de danske folkebiblioteker Børnevalg. Børnevalget er et skridt på vejen til børnenes demokratiske dannelse, ved at give dem en smag af, hvad demokrati og afstemninger går ud på.

    Børnene kan selv gå til valg på børnebiblioteket og vælge deres favoritkandidat fra kendte og populære børnebøger. Når Political festival of Europe er overstået tæller vi sammen hvilken kandidat der har vundet dette mini børnevalg og offentliggøre resultatet.

     

    Kl. 10-20

    Flash dit yndlingsord
    Kom og lav perlearmbånd, hvor du kan skrive dit yndlingsord. Vi stiller perler, bogstavsperler og elastiksnor frem, så du kan lave dit eget armbånd med lige præcis dit yndlingsord. 

     

    Kl. 10-20

    Bogsalg
    Under Political Festival of Europe kan du komme og gøre et kup. Bibliotekaren har nemlig ryddet ud på hylderne for at få plads til nyt, og du kan derfor gøre et røverkøb blandt de kasserede materialer. Der er alt mellem himmel og jord - og helt sikkert også noget for dig.

     

    Kl. 11.00

    klippe, folde, leporellobøger

    2 x 120 min. 

    Kl. 11.00

    Koncert med sange fra Den nye sangskat

    30 min.

    Kl. 11.30

    Bogcafé- Verdensmål
    Bæredygtighed er det nye store tema på verdens dagsorden – men bæredygtighed omhandler mange emner, f.eks. uddannelse, sundhed, klima, energi m.m. FN har samlet det under en plan – måske verdens mest vigtigste plan, nemlig under FN’s 17 verdensmål.

    Kom og få inspiration, når bibliotekarerne går på opdagelse i den skønlitterære verden og kommer med deres bud på, hvor skønlitteraturen gør verdensmål til hverdagsmål.

    1 time

    Kl. 14.30

    Debat-bogcafé med russisk, ukrainsk og østeuropæisk litteratur
    Хотят ли русские…? Debat-bogcafé med russisk, ukrainsk og østeuropæisk litteratur

    Hvad kan litteraturen fortælle os om krigen imellem Rusland og Ukraine?

    Bøgerne præsenteres af bibliotekar Poul Flou Pedersen, som taler flydende russisk og har stor indsigt i litteraturen fra disse områder, og han følger selvfølgelig med i den aktuelle situation blandt andet via de russiske medier og kontakter i Rusland.

    Titlen Хотят ли русские...?  betyder "ønsker russerne mon...?" og refererer til en sovjetisk antikrigssang.

    60 min.

    Kl. 16.00

    Mariagerfjord Quizzen
    Hvor godt kender du Mariagerfjord?
    Du kan teste din viden, når Mariagerfjord Bibliotekerne udfordrer dig (og måske din nabo) om Mariagerfjord i den store ”Mariagerfjord Quiz”.

    30 min.

    Kl. Aktivitet Varighed
    Kl. 10-18 Vandaktiviteter  
    Kl. 11.00 Frederik Enevoldsen 30 min.
    Kl. 11.30 Modige stemmer - workshop med Rapolitics 2 timer
    Kl. 15.00 Debattle med Rapolitics 1 time
    Kl. 18.00 fællesspisning  
    Kl. Aktivitet Varighed
    Kl. 14.00 Show - All Access  
    Kl. 14.30 Workshop - All Access 30 min.
    Kl. 15.30 Workshop - All Access 30 min.
    Kl. 16.00 Show - All Access  
    Kl. 16.30 Workshop - All Access 30 min.
    Kl. 17.30 Show - All Access  

    Sidst opdateret: 8. august 2022