Mød en af vores pædagogisk assistentelever
2. års elev
Karoline Juncher Poulsen
"Som EUX-elev bliver jeg pædagogisk assistent, samtidig med at jeg tager en gymnasial uddannelse. Jeg føler mig langt mere motiveret, hvilket også gør det boglige mere overskueligt, og så giver det mig ovenikøbet gode muligheder, når jeg en dag vil læse videre. Noget af det, der motiverer mig mest, er at have en hverdag, hvor jeg kan mærke, at jeg gør en forskel.
En af de største fordele ved at vælge EUX har for mig været, at jeg går i en klasse med jævnaldrende. Det har givet mig følelsen af et ”almindeligt” gymnasiseliv og vigtigst af alt: gode venskaber. Kombinationen mellem skole og oplæring gør, at jeg udvikler mig både fagligt og personligt.
Mariagerfjord Kommune har desuden givet mig mulighed for at komme på oplæring i udlandet. Jeg glæder mig helt vildt til næste år, hvor jeg tager 2 måneder til Norge. Jeg er så glad for at være elev i Mariagerfjord kommune, og jeg glæder mig til at se, hvad min næste oplæringsperiode byder på."
Bliv klædt på til at gøre en forskel
Som pædagogisk assistentelev i Mariagerfjord Kommune bliver du uddannet inden for det pædagogisk faglige område, hvor leg og ansvar går hånd i hånd.
Du opnår kompetencer til at planlægge og gennemføre meningsfulde og udviklende aktiviteter for de mennesker, du arbejder med. Det kan være børn, elever, unge eller voksne med særlige behov. Du bliver klædt godt på, både teoretisk og praktisk, til at gøre en forskel i hverdagen for børn og borgere.
Uddannelsen
Uddannelsen består af et grundforløb og et hovedforløb:
-
Grundforløb 2 varer 20 uger.
-
Hovedforløbet varer 2 år og 1,5 måned og veksler mellem skole- og oplæringsperioder.
Skoleforløbet forgår på SOSU Nord, På Sporet 8 i Aalborg. Oplæringsforløbene foregår i Mariagerfjord Kommunes daginstitutioner, SFO'er/skoler samt specialinstitutioner inden for både børne- og ungeområdet. På voksenområdet foregår oplæringsforløbene på en af kommunens bo- eller aktivitetstilbud for borgere med fysiske eller psykiske funktionsnedsættelser. Vi har oplæringssteder i hele kommunen.
Vi ansætter elever fra og med Grundforløb 2 med løn.
EUX Pædagogisk Assistent
Vi ansætter også elever, der går på EUX pædagogisk assistent. Her består uddannelsen ligeledes af et grundforløb og et hovedforløb:
I løbet af uddannelsen skal du flere gange i oplæring i Mariagerfjord Kommunes institutioner.
Bemærk: Det er et krav at du er i gang med EUX Grundforløb 1 for at blive optaget. Vi ansætter elever fra og med Grundforløb 2 med løn.
Sådan sender du en ansøgning
Mariagerfjord Kommune ansætter elever én gang årligt til pædagogisk assistent uddannelsen. Stillingsopslag bliver offentliggjort på kommunens hjemmeside i 4. kvartal.
Har du spørgsmål?
Hvis du har spørgsmål til uddannelsen som pædagogisk assistentelev i Mariagerfjord Kommune, er du velkommen til at kontakte den uddannelsesansvarlige for pædagogisk assistentelever i Mariagerfjord Kommune.
Ditte Nielsen
ditn1@mariagerfjord.dk